Oczywistym jest , że rodzice są odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci. Dbając o zdrowie ich zębów, zabierają dzieci regularnie na wizyty i leczenie do dentysty. Jednak zdarzyć się może tak, że nie będzie to wystarczające. Oprócz leczenia stomatologicznego, może pojawić się potrzeba wizyty u lekarza ortodonty. Rodzice mogą zauważyć u swoich dzieci symptomy, które ich zaniepokoją i skłonią do wizyty u specjalisty. Do takich symptomów zaliczamy m. in. przerwy między zębami, nieprawidłowe zachodzenie na siebie górnych i dolnych zębów, brak miejsca dla wyrzynających się zębów stałych, czy to, że górne zęby dziecka nie są wyrównane z dolnymi.
Tak naprawdę każdy rodzic powinien zaprowadzić swoje dziecko na wizytę konsultacyjną do ortodonty. Najlepszym momentem na to jest pojawienie się u dziecka stałych zębów.
Jeśli ortodonta zadecyduje, że niezbędne jest założenie aparatu ortodontycznego, aby skorygować zgryz i zęby dziecka, musimy rozpocząć leczenie. U dzieci możemy zastosować dwa rodzaje aparatów: zdejmowany i stały.
Zdejmowany aparat ortodontyczny
Aparat ortodontyczny zdejmowany zbudowany jest z płyty akrylowej i elementów wykonanych z drutu stalowego. Taki aparat można zakładać zarówno na górną, jak i dolną szczękę. Ma on kilka bardzo ważnych zalet: niska cena, możliwość zdejmowania z określonych sytuacjach, nie utrudnia dbania o higienę jamy ustnej, nie uszkadza zębów i dziąseł. Najczęściej jest on stosowany już u najmłodszych dzieci. Nie koryguje wszystkich wad i pomimo jego noszenia w młodym wieku i tak w wieku nastoletnim może być konieczne założenie aparatu stałego.
Stały aparat ortodontyczny
Drugim typem aparatu ortodontycznego dla dzieci jest aparat stały. Taki aparat zakłada ortodonta i zbudowany on jest z zamków, pierścieni, łuków leczniczych oraz elementów dodatkowych. To, co cechuje taki aparat ortodontyczny, to: wyższa cena niż w przypadku aparatu zdejmowanego, czasochłonne i bolesne zakładanie wiążące się z długą wizytą u specjalisty, utrudniona higiena jamy ustnej. Aparat stały bardzo skutecznie wyrównuje zęby. Aparat stały stosuje się najczęściej u nastolatków. Po leczeniu konieczne jest zastosowanie leczenia retencyjnego, aby utrzymać efekt leczenia.
Nastolatkowie chętnie decydują się na leczenie stałym aparatem. Jest to „modne” leczenie gdyż wokół inne nastolatki i nastolatkowie również noszą takie aparaty. Zmartwieniem rodziców i dzieci pozostaje higiena zębów, która w przypadku stałego aparatu z drutami i zamkami jest bardzo utrudniona. Nastolatkowie i nastolatki nie radzą sobie z prawidłowym oczyszczaniem zębów mając drut na zębach. Nie umieją oni się posługiwać różnego rodzaju wyciorkami i szczoteczkami międzyzębowymi. Niejednokrotnie po leczeniu ortodontycznym i po zdjęciu aparatu stajemy przed problemem leczenia zachowawczego zębów. Okazuje się, że przez brak higieny po zdjeciu aparatu zęby mają sporo ubytków próchnicowych do wyleczenia.
Stały aparat Invisalign
Na te problemy z utrudnioną higieną jamy ustnej powstało rozwiązanie, czyli stały aparat Invisalign, który może być zdejmowany na czas posiłków, który zapewni bardzo dobrą higienę podczas leczenia.
Najlepszym rozwiązaniem u dziecka będzie zastosowanie zdejmowalnego aparatu na zęby, choć ostateczna decyzja zależy oczywiście od ortodonty i problemów, jakie musimy rozwiązać.
Skuteczność leczenia aparatem niewidocznym Invisalign jest taka sama jak aparatów z zamkami i drutem. Aparat musi być noszony 22 godzin dziennie, czyli na 2h dziennie może on podczas posiłków być ściągany. Dziecko może umyć zęby po posiłku i założyć z powrotem nakładki na zęby. Stosowanie aparatu wiąże się również z regularnymi wizytami kontrolnymi. Plus jest taki, że wymagane są one dość rzadko, raz na 2 miesiące. Na takiej wizycie ortodonta może zweryfikować postępy leczenia oraz wręczyć pacjentowi kolejne nakładki ortodontyczne.
Na nakładkach Invisalign, przeznaczonych dla młodzieży, są niebieskie wskaźniki zużycia, które powoli blakną, umożliwiając rodzicom, nastolatkowi i lekarzowi Kliniki Proste Zęby ocenę czasu noszenia nakładek. Nakładki mają specjalne elementy, które dostosowują się do wyrzynających się zębów stałych, częstej sytuacji u pacjentów nastoletnich.
W zestawie znajdują się również nakładki zastępcze na wypadek zaginięcia lub zgubienia co nastoletniej młodzieży może się przydarzyć wcale nie tak rzadko 🙂