Podjęcie leczenia ortodontycznego to bardzo ważny krok w walce o zdrowy i piękny uśmiech. Wada zgryzu wywołuje defekty estetyczne, takie jak stłoczenia zębów, a nawet zniekształcenie rysów twarzy. Przede wszystkim jednak niesie za sobą wiele zdrowotnych konsekwencji, które postępując wywołują coraz trudniej odwracalne i uciążliwe zmiany. Do takich należą choroby zębów, przyzębia, czy przeciążenie narządu żucia. Nierówny zgryz może być także przyczyną trudności w prawidłowym przeżuwaniu pokarmów, a nawet wady wymowy. Pacjenci, którzy rozważają decyzję o podjęciu leczenia ortodontycznego, miewają obawy, że wpłynie ono znacznie na ich komfort życia, głównie z tych dwóch, powyższych powodów. Trudności z mową, seplenienie, problemy z jedzeniem, utrudniona higiena jamy ustnej to najczęściej wymieniane niedogodności, jakie towarzyszą pacjentowi, zwłaszcza podczas pierwszych tygodni noszenia aparatu. Jak to wygląda w przypadku leczenia Invisalign®? Czy noszenie nakładek Invisalign® wpływa na mowę?

Aby odpowiedzieć na te pytania, warto przyjrzeć się budowie aparatu Invisalign®. To przezroczyste nakładki, wykonane z termoplastycznego tworzywa smarttrack™, które idealnie przylegają do zębów. Dzięki cyfrowo pobranym wyciskom, są perfekcyjnie dopasowane do kształtu zębów pacjenta, a ponadto są gładkie i nie wywołują podrażnień błony śluzowej jamy ustnej. Jak wiadomo, metalowe zamki i druty w tradycyjnym aparacie są dość inwazyjne, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia, kiedy nierzadko dochodzi do otarć i bolesnych skaleczeń. Nadmierne wydzielanie się śliny oraz dolegliwości bólowe powodują trudności w prawidłowej wymowie. W przypadku nakładek Invisalign® do takich sytuacji nie dochodzi, nawet, gdy konieczne jest założenie attachmentów. To małe wypustki, naklejane na zęby w celu precyzyjnego rozłożenia sił, potrzebnych do korekty wady zgryzu i są na co dzień „ukryte” pod aparatem. Nie ma więc obaw o to, że będą drażnić i urażać, np. podczas mówienia. Oczywiście, samo założenie nakładek w pierwszych godzinach czy dniach ich noszenia, może wywołać uczucie ucisku i pewnego dyskomfortu. Z opinii pacjentów, których jest obecnie ponad 15 milionów na całym świecie, do aparatu Invisalign® można się jednak szybko przyzwyczaić. Wpływa na to sama budowa nakładek, a także intensywność, z jaką oddziałują na zęby. Dzięki temu, że przezroczysty aparat zajmuje całą ich powierzchnię, nie musi działać tak dużymi siłami jak małe zamki aparatu metalowego. To sprawia, że leczenie Invisalign® jest mniej inwazyjne i możliwe także w przypadku nadwrażliwości oraz osłabionych dziąseł.

Noszenie nakładek w pierwszych dniach leczenia może wpłynąć na precyzyjne wymawianie niektórych głosek i spowodować lekkie seplenienie. To zupełnie naturalne, jednak należy pamiętać o tym, że ten stan z czasem przemija. Nie należy się wówczas poddawać i zdejmować nakładek, gdyż to może tylko pogorszyć sprawę. Częste zdejmowanie aparatu nie dość, że może wydłużyć czas leczenia, zaburzyć jego przebieg, jak również nie poprawi komfortu podczas ponownego zakładania. W leczeniu ortodontycznym cierpliwość ma kluczowe znaczenie, którą wspiera myślenie o celu, jakim są proste i zdrowe zęby. Dodatkową motywacją dla pacjenta niewątpliwie jest wizualizacja, jaką może zobaczyć już podczas jednej z pierwszych wizyt. Komputerowy program leczenia Clin Check pozwala precyzyjnie zaplanować terapię i prześledzić każdy ruch zęba, aż do osiągnięcia zamierzonego rezultatu. Pacjent na ekranie monitora widzi więc, jak będą przemieszczać się jego zęby oraz jak finalnie będą wyglądać (te zmiany może śledzić także w trakcie leczenia, dzięki aplikacji My Invisalign®). Założenie kolejnych nakładek z serii również może wywołać krótkotrwały dyskomfort, jednak wraz upływem czasu leczenia będzie on coraz mniej odczuwalny.

Leczenie z użyciem nakładek Invisalign® w dużym stopniu eliminuje dyskomfort, także w kontekście seplenienia, jednak początkowe problemy z mową, wynikające z naturalnych procesów adaptacyjnych, nie mogą zwolnić pacjenta od przestrzegania czasu noszenia aparatu. Aby terapia działała skutecznie i przebiegała zgodnie z planem, nakładki można zdejmować na około 2 godziny dziennie w celu spożycia posiłku, wypicia gorącego lub kolorowego napoju i wyczyszczenia zębów. W celu szybszego wyeliminowania problemu z mową, która najczęściej objawia się trudnością w wymawianiu głosek, takich jak s, z, ć, cz, ś, dz, dż, dź, ż, warto wspomóc się ćwiczeniami logopedycznymi. Polegają one na powtarzaniu słów bądź ich elementów, które sprawiają trudność, np. czas, czy, się, cześć, cię, zas, itp. To także doskonała nauka dykcji, która przyda się zwłaszcza tym osobom, które chociażby w życiu zawodowym muszą dużo rozmawiać. To, jak długo będzie trwał okres przyzwyczajenia się do nakładek Invisalign® jest kwestią indywidualną – zależy między innymi od wielkości wady zgryzu i związanej z tym budowy nakładek. Należy jednak założyć, że problemy z mową są przejściową dysfunkcją, która z czasem minie, a ćwiczenia zdecydowanie pomogą skrócić czas adaptacji.

YouTube
YouTube
Instagram