Rozwój nowoczesnej stomatologii i ortodoncji jest bardzo imponujący. Właściwie co rok pojawiają się nowe, innowacyjne rozwiązania, która ułatwiają uzyskanie białego i pięknego uśmiechu. Wśród tych metod możemy wymienić, między innymi, mikroimplanty stomatologiczne. Czym są i kiedy można je wykorzystać? Przedstawiamy poniżej.

Mikroimplanty ortodontyczne – co to takiego?

Mówiąc krótko, mikroimplanty stomatologiczne to niewielkie śruby, które montowane są w kości, podczas zupełnie bezbolesnego zabiegu. Te mikroimplanty nazywa się inaczej mikrośrubami. Ich zastosowanie może znacznie skrócić okres leczenia ortodontycznego. Co więcej, mikroimplanty pozwalają na skorygowanie tych mniejszych wad zgryzu, bez konieczności noszenia stałego aparatu ortodontycznego, a także w tych bardziej skomplikowanych wadach, które jeszcze niedawno wymagały przeprowadzenia terapii chirurgiczno – ortodontycznej.

Wśród pozostałych zalet mikroimplantów ortodontycznych możemy wymienić fakt, że nie powodują one uszkodzeń kości. Oznacza to, że możemy je bez żadnego problemu usunąć, gdy nie spełniają one już swojej roli. Jest to możliwe dzięki niewielkiemu rozmiarowi tych śrub, o średnicy 1,6 mm i długości między 6 a 12 mm. Nieduża główka śruby pozwala na zamontowanie przez specjalistę na takim mikroimplancie systemów sił lub łuków. Ogromną zaletą tego typu rozwiązań jest niewątpliwie możliwość osadzenia śrub w podniebieniu, stuprocentowe zakotwiczenie, a także obciążanie ich zaraz po zakotwiczeniu.

Mikroimplanty ortodontyczne – do czego służą?

Mikroimplanty ortodontyczne to technologia, której celem jest zakotwienie tymczasowe, tzn. utworzenie oparcia podczas leczenia ortodontycznego. Taki mikroimplant, w postaci niewielkiej śrubki z główką, nieznacznie wystaje ponad poziom błony śluzowej. Dzięki tym śrubom możliwe jest stuprocentowe zakotwienie, ponieważ nie są one skłonne do przemieszczania się pod naporem sił ortodontycznych, a jednocześnie pozwalają one na ruch zębów w różnych kierunkach.

Śruby są umieszczane, wyłącznie przez specjalistę, w kości żuchwy lub szczęki. Wkręca się je w korzeniową okolicę zęba. Warto tutaj uspokoić wszystkich pacjentów i powiedzieć, że zabieg umieszczania implantów jest krótki i przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest całkowicie bezbolesny. Gdy tylko zakończymy leczenie ortodontyczne, śruby są usuwane, a miejsce po nich goi się bardzo szybko.

Kiedy wykorzystywane są mikroimplanty stomatologiczne?

Mikroimplanty stomatologiczne stanowią rewolucyjne rozwiązanie w dziedzinie ortodoncji, umożliwiając skuteczne i precyzyjne leczenie wielu wad zgryzu. Są stosowane w sytuacjach, gdy tradycyjne metody terapii ortodontycznej okazują się niewystarczające lub mniej efektywne. Ich zastosowanie pozwala na osiągnięcie pożądanych rezultatów w krótszym czasie i z większym komfortem dla pacjenta.

  • przy konieczności naprostowania korzeni zębowych,
  • przy dużych brakach zębowych,
  • do wykonania ściągania zębów zatrzymanych,
  • przy intruzji zębów,
  • do korygowania położenia pośrodkowej linii zębów,
  • po usunięciu zębów, koniecznym przy danym leczeniu ortodontycznym.

Jakie są rodzaje mikroimplantów stomatologicznych?

Miniimplanty ortodontyczne, chociaż z zasady wyglądają podobnie, różnią się między sobą pod względem wielu detali konstrukcyjnych.

Wymiar implantu

Miniimplanty charakteryzują się różnorodnością w kwestii długości oraz średnicy, a dokładne wymiary są dostosowywane indywidualnie do potrzeb pacjenta i sytuacji klinicznej.

Konstrukcja główki implantu

Główka może być wyposażona w jedno lub dwa nacięcia, ale istnieją też wersje z dodatkowymi elementami ułatwiającymi pracę z łukami ortodontycznymi.

Technologia montażu

Nowoczesne miniimplanty, dzięki zaawansowanym technologiom, mogą być wkręcane bezpośrednio w kość, omijając konieczność wiercenia.

Materiał wykonania

Większość tych implantów wykonana jest z wysokiej jakości stopów tytanu, które są biokompatybilne i odporne na korozję.

Jak wygląda proces umieszczenia mikroimplantu ortodontycznego?

Montaż mikroimplantu jest procesem prostej i precyzyjnej interwencji, polegającej na wkręceniu specjalnie zaprojektowanej śruby w odpowiednie miejsce w kości szczęki. Procedura jest przeprowadzana pod znieczuleniem miejscowym, gwarantując komfort pacjenta. Po zakończeniu interwencji, możliwe jest odczuwanie niewielkiego dyskomfortu przez kilka dni, choć większość pacjentów porównuje to uczucie do lekkiego napięcia. Zaleca się unikanie twardych pokarmów przez pewien czas po zabiegu, a po tym okresie pacjent może powrócić do standardowej diety.

Mikroimplanty – jak wygląda leczenie z ich wykorzystaniem?

Warto podkreślić, że leczenie z wykorzystaniem mikroimplantów pozwala na skrócenie terapii ortodontycznej nawet o 1/3. Jest to bardzo dużo, ponieważ w przypadku wykorzystania standardowego aparatu ortodontycznego, może to być nawet rok. Co więcej, śruby ortodontyczne są mało inwazyjnym rozwiązaniem. Można w pełni przewidzieć efekty terapii, ponieważ nie wymaga ona współpracy ze strony pacjenta. Mikroimplanty to leczenie zapewniające ograniczenie kosztów i gwarancję odpowiedniego efektu estetycznego. Skuteczność śrub określana jest na poziomie 70-90%.

Zanim rozpoczniemy proces wszczepiania mikroimplantów ortodontycznych, konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG. To właśnie na jego podstawie lekarz może określić ilość i jakość kości, czyli jej stan, oraz wybrać miejsce umieszczenia implantu. Istotnym jest, aby po przeprowadzeniu takiego leczenia, bardzo dobrze dbać o higienę jamy ustnej. Zapobiegnie to stanom zapalnym, podrażnieniu tkanek miękkich oraz, w skrajnych przypadkach, wypadaniu implantów.

Mikroimplanty wykonywane są z tytanu, materiału nieszkodliwego dla naszego organizmu. Nie powoduje on również uczuleń u pacjentów. Śruby noszone są przez pacjentów przez różny czas – od miesiąca do roku. Czas ich wykorzystywania zawsze określa specjalista.

Jakie są korzyści i potencjalne ryzyko związane z mikroimplantami?

Stosowanie miniimplantów ortodontycznych przynosi liczne korzyści, z których najważniejsza to możliwość osiągnięcia efektów leczenia, które wcześniej były dostępne tylko w trakcie interwencji chirurgicznych. Miniimplanty są także dyskretne, prawie niewidoczne, co z pewnością jest ich atutem. Warto jednak zdawać sobie sprawę z istnienia pewnego ryzyka powikłań, choć są one rzadkie. Mogą obejmować uszkodzenia naczyń krwionośnych, nerwów czy korzeni zębowych.

Jak należy pielęgnować mikroimplanty stomatologiczne?

Zachowanie higieny w miejscu implantu jest kluczowe dla uniknięcia infekcji i powikłań. Pacjenci powinni unikać częstego dotykania implantu językiem czy rękami. Warto posiadać niewielką szczoteczkę do dokładnego czyszczenia obszaru wokół implantu. Istotne jest, aby podczas korzystania ze szczoteczki elektrycznej unikać bezpośredniego kontaktu główki szczoteczki z implantem.

YouTube
YouTube
Instagram