Alergie i reakcje alergiczne towarzyszą nam od zawsze. Przybierają różne formy, powodowane są przez czynniki zewnętrzne, takie jak produkty spożywcze, rośliny, kurz, czy niektóre tworzywa. Alergia jest niewłaściwą odpowiedzią układu odpornościowego na pewne obce substancje, które dla osób niecierpiących na alergie są zupełnie nieszkodliwe.

Objawy alergii mogą być różne i zależą od alergenu, jaki je wywołał. W przypadku alergii wziewnych są to katar, duszności, czy świąd nosa. Alergie pokarmowe wywołują bóle brzucha, wymioty, czy biegunki. Alergie kontaktowe natomiast objawiają się świądem, wypryskami oraz zaczerwienieniem. Alergii nie można lekceważyć, ponieważ jej najgroźniejsza postać może nawet doprowadzić do śmierci.

Alergie w ortodoncji

Ortodoncja wiąże się z wykorzystaniem różnych materiałów i substancji, od elementów składowych znieczulenia, masy do wycisków, po tworzywo z jakiego wykonywane są aparaty ortodontyczne. Warto pamiętać, że pacjenci z alergiami zawsze wymagają szczególnego traktowania i ostrożności, aby przy okazji prowadzenia terapii ortodontycznej nie wpłynąć negatywnie na ich zdrowie. Należy zatem podczas wywiadu dopytać o zdiagnozowane alergie, wcześniej występujące reakcje alergiczne, a w razie wątpliwości skierować pacjenta na dodatkowe badania.

W ortodoncji wyróżnia się kilka materiałów, które najczęściej powodują reakcje alergiczne u pacjentów. Są to nikiel, chrom, miedź oraz lateks. O ile te pierwsze zazwyczaj nie są groźne, alergia na lateks może nawet zagrażać życiu pacjenta. Najczęściej jednak mamy do czynienia z alergią na nikiel, z bardzo prostego powodu – nikiel, w większym lub mniejszym stopniu, występuje w większości materiałów ortodontycznych. W ortodoncji stosuje się kilka różnych stopów metali, chromowo-kobaltowy, β-tytanowy, czy nikolowo-tytanowy. Większość z nich zawiera nikiel, od 8% w stali nierdzewnej, po aż 50% w stopach nikolowo-tytanowych. 

Alergia na nikiel – aparaty ortodontyczne

Alergia na nikiel może objawiać się na kilka sposobów, jednak żadnego z nich nie można lekceważyć. Podczas leczenia ortodontycznego najczęściej mamy do czynienia z:

  • metalicznym posmakiem
  • zapaleniem dziąseł, przerostem dziąseł
  • złuszczaniem warg
  • pieczeniem w ustach
  • zapaleniem przyzębia
  • kątowych zapaleniem warg

Pacjenci z alergią na nikiel najczęściej zgłaszają pieczenie. Alergii towarzyszy zmiana wyglądu błony śluzowej, od lekkiego rumienia po błyszczące zmiany i obrzęk. Alergia na nikiel znacznie częściej występuje u kobiet (10-30%) niż u mężczyzn (1-3%). Najprawdopodobniej jest to spowodowane przekłuwaniem uszu i noszeniem biżuterii. Niemniej jednak, nosząc różnego typu biżuterię można w porę zauważyć u siebie wystąpienie reakcji alergicznej na nikiel.

Jakie aparaty ortodontyczne są bezpieczne?

Wybór materiałów we współczesnej ortodoncji jest szeroki. Najbezpieczniejsze będą zamki aparatu ortodontycznego wykonane ze stali nierdzewnej, która ma w sobie najmniejsze stężenie niklu. Poza nimi można postawić na zamki ceramiczne, poliwęglanowe, tytanowe i złote. Niemniej jednak, przed rozpoczęciem leczenia metalowymi aparatami ortodontycznymi warto skonsultować się z alergologiem i w razie potrzeby wykonać odpowiednie testy alergiczne.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla pacjentów z alergiami (i nie tylko) są aparaty nakładkowe, w tym Invisalign. Przezroczyste nakładki, czyli alignery, wykonywane są z elastycznego tworzywa sztucznego. Mówiąc dokładniej, jest to specjalnie opatentowany termoplastyczny materiał o nazwie Smarttrack®, stworzony z myślą o leczeniu ortodontycznym Invisalign. Do przeprowadzenia leczenia nie wykorzystuje się dodatkowych materiałów, czy substancji. Nowoczesny wycisk cyfrowy redukuje konieczność pobierania wycisku z wykorzystaniem masy ortodontycznej i łyżek. 

Nakładki Invisalign nie mają żadnych odczynów alergicznych, dzięki czemu są bezpieczne dla wszystkich pacjentów. W szczególności metodę tę poleca się osobom uczulonym na nikiel, ale nie tylko. Invisalign ma wiele zalet, dlatego jest coraz częściej wybieraną metodą leczenia zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Klinika Proste Zęby (ortodonta Invisalign, Warszawa) również spełnia marzenia o pięknym, równym i zdrowym uśmiechu.

YouTube
YouTube
Instagram