Wielu z nas może się wydawać, że braki w uzębieniu to kwestia wyłącznie estetyczna, dlatego ich uzupełnienie nie jest konieczne. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, braki w uzębieniu nie wyglądają dobrze, szczególnie, gdy znajdują się one w widocznym miejscu, jednak mogą mieć one negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Badania wskazują, że w Polsce co 3 dorosła osoba ma ubytek w postaci przynajmniej jednego zęba stałego. Dlaczego braki w uzębieniu są groźne i jak sobie z nimi radzić? Przedstawiamy poniżej.
Skąd się biorą braki w uzębieniu?
Powody utraty zębów mogą być różne. Najczęściej są to nieszczęśliwe wypadki, do których może dojść nawet podczas zwykłych, codziennych czynności. Inną przyczyną są niektóre postępujące procesy chorobowe, a także podeszły wiek. Osoby starsze często borykają się z rozpulchnieniem dziąseł i chorobami przyzębia, które mogą sprzyjać wypadaniu zębów. Na braki zębów wpływają również zmiany genetyczne, jak i brak zawiązków zębowych w wieku dziecięcym.
Braki w uzębieniu – wpływ na zdrowie i życie
Braki w uzębieniu mają przede wszystkim wpływ na żucie i gryzienie pokarmów. Proces ten jest znacznie utrudniony, a nacisk zębów nierównomierny. Tym samym do przewodu pokarmowego trafia nieodpowiednio przeżuty pokarm. Brakujące zęby to oczywiście również problem estetyczny, który może być szczególnie widoczny podczas mówienia i uśmiechania się. Brak więcej niż jednego zęba może zmieniać ekspresję twarzy, sposób mówienia i mimikę twarzy.
W przypadku braków w uzębieniu możemy mieć do czynienia z efektem Godona. Jest to zjawisko, gdzie zęby sąsiadujące z miejscem po brakującym zębie, zaczynają się uchylać w stronę tej luki. Zęby nie mają się o co opierać, więc stopniowo się przesuwają. Tym samym zostaje zaburzona struktura łuku zębowego. Jednym z objawów efektu Godona są zaburzenia czynnościowe żuchwy i szczęki. Oznacza to, że ząb przeciwstawny to tego utraconego zaczyna się wysuwać, ponieważ nie ma już podparcia. Cała linia koron pozostałych zębów zostanie zaburzona, a to zaś przyczynia się do powstania wad zgryzu.
Braki w uzębieniu mogą mieć wpływ na naszą wagę, a co za tym idzie na wygląd naszej sylwetki. Jeśli brakuje nam zębów, to zjadany pokarm nie jest odpowiednio gryziony i dostatecznie przeżuwany. Trafiając w takiej postaci do przewodu pokarmowego może powodować występowanie problemów gastrycznych, takich jak wzdęcia, gorsze trawienie, a nawet niedobory witamin. Dłuższy proces trawienia spowodowany gorzej pogryzionym pokarmem może sprawić, że będziemy tyć.
Długotrwały brak w uzębieniu może mieć wiele negatywnych konsekwencji. Zęby są bardziej przeciążone, przesuwają się, a wszelkie takie zmiany przyczyniają się do wystąpienia zaburzeń okluzyjnych. Taki zanik zębów powoduje także zanik kości wyrostka zębodołowego. Jeśli zwlekamy z wypełnieniem ubytku przez dłuższy czas, musimy liczyć się z koniecznością odbudowy kości. W bardzo skrajnych przypadkach osadzenie implantów nie będzie możliwe, a wtedy niezbędne jest zastosowanie protezy całkowitej.
Braki w uzębieniu – jak je uzupełnić?
Dzięki rozwojowi technologii i współczesnej stomatologii mamy wiele możliwości uzupełniania braków zębowych. Najwygodniejszą i najnowocześniejszą metodą są implanty zębowe, które umieszcza się na kości. Na implantach wstawiana jest korona, która imituje naturalny ząb. Implanty są bardzo bezpieczne dla naszego zdrowia, a ich założenie szybkie i nieskomplikowane.
: 400;”>Inną techniką uzupełniania luk zębowych są mosty protetyczne. Zalecane są one szczególnie u tych osób, u których występuje brak więcej niż jednego zęba. Most składa się z koron protetycznych, czyli nakładek założonych na zęby sąsiadujące z luką oraz przęsła odtwarzającego braki w uzębieniu.