Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotna jest odpowiednia i systematyczna higiena jamy ustnej. Mycie zębów, czyszczenie języka, płukanie ust, a także czyszczenie przestrzeni międzyzębowych to podstawowe czynności, które powinniśmy wykonywać minimum dwa razy dziennie, aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi zębami przez długi czas. 

O ile jeszcze do niedawna na rynku były dostępne wyłącznie tradycyjne szczoteczki do zębów, o tyle obecnie mamy znacznie szerszy wybór. Do klasycznych szczoteczek dołączyły nowoczesne szczoteczki elektryczne. To właśnie one w ostatnich latach wzbudzają największe zainteresowanie, zarówno wśród specjalistów, jak i pacjentów. Szczoteczki elektryczne wykonują znacznie więcej ruchów czyszczących niż jest to możliwe przy wykorzystaniu tradycyjnej szczoteczki. To zaś ma ogromny wpływ na efektywność mycia zębów.

Jaką szczoteczkę zatem wybrać – manualną, elektryczną, czy tą najnowocześniejszą – soniczną? Sprawdźcie poniżej.

Szczoteczka elektryczna – jak działa?

Szczoteczka elektryczna, inaczej nazywana również szczoteczką rotacyjną, określana jest tak ze względu na ruch jaki wykonuje jej główka. Szczoteczka ta zasilania jest akumulatorowo, a sam mechanizm generuje jej ruch – główki lub samego włosia. Szczoteczka rotacyjna wyposażona jest w okrągłą główkę czyszczącą, która podczas mycia zębów wykonuje ruch rotacyjny. Taki ruch sprawia, że włosie w sposób mechaniczny może z wysoką intensywnością oczyszczać powierzchnię zębów. 

Ruchy rotacyjne szczoteczki powodują mechaniczne ścieranie płytki nazębnej, przebarwień i osadów. Szczoteczki zapewniające ruch pulsacyjny i oscylacyjno-rotacyjny generują około 8 800 ruchów rotacyjnych i aż 40 000 ruchów pulsacyjnych. W efekcie możliwe jest bardzo dokładne wyczyszczenie zębów. Użycie szczoteczki rotacyjnej wymaga pewnej wprawy, ponieważ nieodpowiednia siła nacisku może prowadzić do podrażnienia dziąseł.

Elektryczna szczoteczka rotacyjna wyposażona jest w okrągłą główkę, o niewielkich rozmiarach. Ułatwia ona dotarcie do wszystkich zębów, a specjalistycznie dobrane włosie dokładnie otacza każdy ząb, zapewniając dogłębne czyszczenie szkliwa.

Szczoteczka soniczna – to również szczoteczka elektryczna

Szczoteczka soniczna również zaliczana jest do grupy szczoteczek elektrycznych, ze względu na zasilający ją system. W praktyce jednak utarło się nazewnictwo i mówienie: szczoteczka elektryczna (rotacyjna) i szczoteczka soniczna. Szczoteczka soniczna wykorzystuje technologię fal dźwiękowych. Jej mechanizm generuje drgania dźwiękowe, odpowiedzialne za wprawienie w ruch włosia wymiennej końcówki. Jest to bardzo charakterystyczny ruch wymiatający. 

Takie drgania mają częstotliwość od 62 do 96 tysięcy, co w rezultacie daje nam między 31 a 48 tysięcy ruchów na minutę. Wiadomym jest, że osiągnięcie takich rezultatów z wykorzystaniem szczotki manualnej nie jest możliwe. Drgania szczoteczki i szybkie ruchy włosia umożliwiają niemal doskonałe usunięcie płytki nazębnej i powstałych osadów. Co więcej, takie natężenie drgań, dodatkowo w obecności pasty do zębów i śliny, sprawia, że w jamie ustnej powstają miliony mikro pęcherzyków powietrza, których zadaniem jest oczyszczenie trudno dostępnych miejsc.

Szczoteczka soniczna generuje ruch wymiatający, który jest wskazywany przez specjalistów jako najkorzystniejszy dla zębów i higieny jamy ustnej. Główka tej szczoteczki ma podłużny kształt, podobny do szczoteczek manualnych, ale znacznie mniejszy i bardziej opływowy. Włosie, a także wykonywany ruch, jest efektywny w czyszczeniu zębów, a jednocześnie delikatny dla dziąseł, nie powodując ich podrażnienia. 

Szczoteczka rotacyjna a szczoteczka soniczna

Osoby, które noszą się z zamiarem kupna szczoteczki elektrycznej zastanawiają się, która z nich będzie najlepsza. Różnią się one między sobą techniką szczotkowania, kształtem główki i rodzajem włosia. Obie w bardzo efektywny sposób myją zęby i usuwają szkodliwą płytkę nazębną. Ostateczny wybór zależy tak naprawdę od osobistych preferencji i oczekiwań. Nie można jednoznacznie stwierdzić, który produkt jest lepszy. 

Zarówno szczotka rotacyjna i soniczna posiadają wiele zalet, ale również przeciwwskazań do stosowania w przypadku niektórych schorzeń jamy ustnej. Przed kupnem warto skonsultować się ze stomatologiem, który podpowie jaka technologia będzie dla nas najbardziej korzystna.

YouTube
YouTube
Instagram