Leczenie ortodontyczne to złożony proces, który u każdego pacjenta przebiega inaczej. Zależy on od wielu czynników, takich jak rodzaj, stopień skomplikowania wady zgryzu i kondycja zębów pacjenta. Najczęściej wskazaniem jest założenie aparatu ortodontycznego zarówno na zęby górne – szczęki, jak i dolne – żuchwy, jednak są wyjątki. W jakich przypadkach leczenie metodą Invisalign® może obejmować tylko jeden łuk, a w jakich jest to niewskazane?

Należy mieć na uwadze fakt, że leczenie ortodontyczne polega nie tylko na prostowaniu zębów, lecz także przywróceniu prawidłowej funkcji stawów skroniowo-żuchwowych i całego aparatu żucia. Wady zgryzu, takie jak tyłozgryz, przodozgryz, zgryz krzyżowy czy otwarty wymagają noszenia aparatu zarówno na górnych, jak i dolnych zębach, ponieważ wiążą się z nieprawidłowym ułożeniem łuków zębowych względem siebie. W takich sytuacjach niezbędne bywa założenie także wyciągów, czyli gumek o różnej elastyczności, które pomagają dopasować górny i dolny łuk zębowy. Także w przypadku innych wad, planując leczenie należy uwzględnić płaszczyzny zgryzu, tak, aby górne i dolne zęby stykając się ze sobą, były prawidłowo ułożone. Gdy zęby w obu łukach są nierówne, stłoczone, czy szparowate, niezbędne będzie także noszenie dwóch nakładek.

Decyzja o tym, że do osiągnięcia efektu ortodontycznego wystarczy tylko jedna nakładka musi być oczywiście poparta wcześniejszym wywiadem z pacjentem i badaniami. Na szczęście, program planowania leczenia Clin Check jest bardzo precyzyjny, dzięki wsparciu nowoczesnych, komputerowych technologii. Wyciski zębów pobierane przy pomocy skanera wewnątrzustnego 3D są nie tylko dokładne, lecz także pozwalają na uzyskanie trójwymiarowego obrazu szczęki pacjenta. Taka wizualizacja pomaga lekarzowi ustalić plan leczenia, a także wprowadzać bieżące korekty. Są sytuacje, gdy noszenie nakładki Invisalign® tylko na jeden łuk będzie uzasadnione i wystarczające, dlatego powstał specjalny pakiet, które obejmuje tzw. niewielkie wady zębowe. Należą do nich estetycznie poprawki uśmiechu, korekty po wcześniejszym leczeniu ortodontycznym, bądź przed leczeniem protetycznym. Do klinik leczących zęby metodą Invisalign® często przychodzą pacjenci leczeni wcześniej tradycyjnymi metodami, którzy z różnych przyczyn są niezadowoleni z efektów, bądź gdy te zaczęły się cofać. Wówczas, po wykonaniu niezbędnych badań, które wskażą, że wada nie jest skomplikowana, dotyczy tylko jednego łuku, a prostowanie zębów nie wpłynie negatywnie na zgryz, może zapaść decyzja o założeniu tylko jednej nakładki. Tę oczywiście, zgodnie z zaleceniami należy wymieniać na nową z serii, co 7-14 dni.

Mimo, iż leczenie Invisalign® jedną nakładką ma charakter bardziej kosmetyczny, należy pamiętać o tym, że aby przyniosło satysfakcjonujący efekt, należy przestrzegać czasu noszenia aparatu. Nakładki Invisalign® należy nosić przez około 22 godziny na dobę, co oznacza, że zdejmujemy je tylko na czas jedzenia posiłku oraz higieny jamy ustnej. Nakładki warto zdejmować także przy okazji picia kolorowych i gorących napojów, aby uchronić je przed nieestetycznymi przebarwieniami. Także każdorazowo, przed założeniem aparatu na zęby należy go wyczyścić przy pomocy szczotki  i specjalnego preparatu, lub opłukać pod bieżącą, ciepłą wodą. To pozwoli zachować higienę i utrzymać idealną przezroczystość nakładek.

Metoda Invisalign® pozwala skutecznie leczyć wszystkie, nawet bardziej złożone wady zgryzu. Dzięki zaawansowanej technologii leczenie ortodontyczne jeszcze nie było tak komfortowe. Pacjenci bardzo szybko dostrzegają pierwsze efekty, a cała terapia trwa średnio 12-18 miesięcy. Dzięki komputerowemu planowaniu leczenia, z góry wiadomo ile nakładek będzie potrzebnych do wyleczenia wady zgryzu, a tym samym ile czasu będzie trwało leczenie i jakie będą jego koszty.

W przypadku kosmetycznych korekt jednego łuku, pacjent korzysta z najtańszego pakietu składającego się z 7 nakładek. Czy warto z niego skorzystać? Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, że pacjent przed kilkoma laty wydał sporo pieniędzy i poświęcił wiele czasu na leczenie ortodontyczne, stałym, metalowym aparatem. Po tym czasie zauważył, że zęby w jednym łuku zębowym zaczęły się delikatnie przemieszczać, prowadząc do cofania się efektów leczenia. Chciałby zatrzymać ten proces i cieszyć się pięknym uśmiechem, jednak nie chce ponownie zakładać “drutów” i drugi raz przechodzić przez niedogodności z nimi związane. Innym przykładem może być pacjent, który ma diastemę, czyli szparę między górnymi jedynkami i chciałby ją zlikwidować. Leczenie jedną, niewidoczną nakładką Invisalign® pozwala zaoszczędzić czas, zyskać duży komfort i dyskrecję. Wizyty kontrolne są ograniczone do niezbędnego minimum i odbywają się rzadziej niż w przypadku stałego aparatu, a przezroczysta nakładka będzie niewidoczna dla osób trzecich. To więc doskonała propozycja dla osób młodych, aktywnych i dbających o swój wizerunek.

Jak widać, leczenie Invisalign® na jeden łuk ma sens i są przypadki, w których w zupełności wystarczy. Oczywiście, ta decyzja leży w rękach lekarza, który podczas konsultacji doradzi najlepsze rozwiązanie.

 

 

 

YouTube
YouTube
Instagram