Rolą retainera jest utrwalenie zębów w określonej, prawidłowej pozycji, jaka została osiągnięta po korekcji, np. wady zgryzu.

Wyróżnia się retainery stałe oraz ruchome. Ruchomy retainer wykonany jest z przezroczystego tworzywa, np. akrylu oraz elementów metalowych (drucik, klamry). W zależności od wskazania, wyróżnia się kilka rodzajów ruchomych aparatów. Jest to m.in. płytka termoformowalna, płytka Schwarza, płytka Hawleya oraz pozycjoner. Ruchomy aparat retencyjny nosi się przez ustaloną liczbę godzin – zazwyczaj w ciągu dnia i nocy tuż po zakończonym leczeniu, a późniejszym okresie zakłada się go tylko na noc.

Retainer stały to zazwyczaj metalowy drucik, który mocuje się do wewnętrznej powierzchni zębów. Ze względu na to, że istnieje ryzyko przesuwania się zębów po zakończonym leczeniu ortodontycznym, zaleca się, aby pacjent nosił retainer przez wiele lat, a nawet dożywotnio.

Niektórzy pacjenci obawiają się, że może to mieć negatywny wpływ na stan ich dziąseł, w obawie o szybsze pojawianie się kamienia nazębnego i próchnicy zębów. Czy stały retainer ma wpływ na zdrowie dziąseł? Badania wykazują, że nie ma powodów do obaw, o ile sami nie doprowadzimy do zaniedbań. Tuż przed założeniem stałego aparatu retencyjnego należy zadbać o czystość i zdrowie zębów. Stomatolog zazwyczaj zaleca (oprócz ewentualnego leczenia próchnicy) takie zabiegi, jak: usuwanie kamienia, piaskowanie czy fluoryzację. Dzięki temu mamy pewność, że zęby przed założeniem drutu są zdrowe, czyste, mocne i odpowiednio zabezpieczone.

W początkowym okresie, tuż po zakończonym leczeniu ortodontycznym często zdarza się, że wskazane jest uzupełnienie retainera stałego o ruchomy, który ma dodatkowo utrwalić jego efekty. Jak długo należy stosować to rozwiązanie? To zależy od rodzaju i wielkości wady, jaka została usunięta. O długości tej terapii decyduje więc lekarz.

Zarówno dla zachowania zdrowia zębów, jak i dziąseł ważna profilaktyka. Aby zapobiec osadzaniu się płytki nazębnej należy przestrzegać zasad właściwej higieny jamy ustnej. Dokładne szczotkowanie zębów oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią lub – w przypadku stałego retainera – specjalnych szczoteczek pomoże zapobiec narastaniu kamienia, będącego przyczyną chorób dziąseł, takich jak paradontoza.

Kolejną, ważną kwestią jest pamiętanie o regularnym przeglądzie zębów u stomatologa oraz wykonywaniu skalingu, czyli zabiegu usuwania kamienia.

YouTube
YouTube
Instagram