Diastema, to szpara między siekaczami. W zależności od upodobań, jedni widzą w niej pewien urok, innym przeszkadza i stanowi nieestetyczny defekt. Czy diastema jest tylko i wyłącznie kwestią wyglądu? Otóż, nie. Bywa, że jest wadą zgryzu. Ta z kolei może wywołać szereg zaburzeń. Kłopoty z mową, czyli seplenienie przy wymawianiu niektórych głosek, a także choroby przyzębia. Jak ją skutecznie zlikwidować?

Przyczyny pojawienia się diastemy

Na początku warto zbadać podłoże powstania przerwy między górnymi jedynkami. A tych powodów może być kilka. Wyróżnia się:

  • diastemę prawdziwą, spowodowaną przerostem wędzidełka górnej wargi lub jego nieprawidłowym, niskim przyczepem,
  • diastemę rzekomą, wywołaną zmniejszeniem i brakiem siekaczy bocznych (hipodoncja) lub przeciwnie – dodatkowym zębem,
  • diastemę fizjologiczną występującą u dzieci w wieku 7-10 lat, w trakcie wyrzynania się stałych, bocznych siekaczy.

O ile, diastema fizjologiczna zamyka się sama, po pojawieniu się stałych kłów, tak rzekoma i prawdziwa wymagają leczenia ortodontycznego.

Zamykanie diastemy aparatem ortodontycznym

Leczenie ortodontyczne to skuteczna i długotrwała metoda usuwania diastemy. W zależności od rodzaju i wielkości wady, a także wieku pacjenta, stosuje się aparaty stałe bądź ruchome. Bywa, że przed założeniem aparatu lub w trakcie jego noszenia konieczne jest wykonanie zabiegów. Do takich należą: podcinanie wędzidełka w przypadku diastemy prawdziwej lub usunięcie nadmiarowego zęba, jeśli mamy do czynienia z diastemą rzekomą. W przypadku stożkowatych dwójek, stosuje się odbudowę koroną protetyczną lub materiałem kompozytowym. Brakujące zęby wymagają uzupełnienia implantami. Aparat ortodontyczny zazwyczaj nosi się około roku czasu, a skuteczne leczenie wymaga regularnych wizyt kontrolnych.

Nakładki Invisalign® w leczeniu diastemy

Leczenie nakładkami Invisalign® jest o wiele bardziej komfortową alternatywą w porównaniu do leczenia klasycznym aparatem ortodontycznym. Metoda Invisalign® umożliwia leczenie diastemy prawdziwej, czyli wynikającej z nieprawidłowego przyczepu bądź przerostu wędzidełka. To estetyczne i wygodne, a przy tym bardzo skuteczne rozwiązanie. Nakładki są niewidoczne i zdejmowalne. Ściąga się je na czas posiłków oraz mycia zębów. Dzięki temu leczenie jest dyskretne i nie sprawia problemów w codziennym funkcjonowaniu. Umożliwia prawidłową higienę jamy ustnej i nie powoduje podrażnień będących przyczyną powstawania bolesnych stanów zapalnych. Koszt i długość leczenia nakładkowego jest ustalany podczas pierwszych wizyt u certyfikowanej Lekarki Invisalign. Plan leczenia składa się z noszenia określonej liczby nakładek, które wymienia się zazwyczaj co 14 dni. Nie wymaga częstych wizyt kontrolnych, co daje więcej swobody i ogranicza koszty.

Inne metody usuwania przerwy między jedynkami

W przypadku niewielkiej i wyłącznie estetycznej wady, małą diastemę można usunąć poprzez założenie licówek lub bonding, czyli wypełnienie przerwy kompozytem. Zakładanie tego ostatniego wymaga niezwykłej precyzji i dużego wyczucia estetyki w pracy stomatologa.

legale steroide für Bodybuilder und Sportler

YouTube
YouTube
Instagram