Leczenie ortodontyczne nakładkami zrewolucjonizowało świat stomatologii stając się bardzo dobrą alternatywą dla stosowania klasycznego aparatu. Okazało się bowiem, że jest to nie tylko bardziej komfortowe dla pacjenta, lecz – co najważniejsze – skuteczne. Obecnie na rynku jest kilka wiodących marek nakładek ortodontycznych. Każda ma swoich zwolenników i zadowolonych pacjentów na swoim koncie. Jak więc ocenić, której z nich warto zaufać? To bardzo ważna kwestia, ponieważ tu chodzi o nasze zdrowie i pieniądze.

Cechy leczenia nakładkami ortodontycznymi Dr Smile i Invisalign®

Nakładki, w przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów ortodontycznych nie posiadają zamków i drutów, są gładkie, przezroczyste i zdejmowalne. Te atuty przysporzyły im dużej popularności, a leczenie ortodontyczne pomału przestaje kojarzyć się z dyskomfortem. Niewidoczne nakładki zdejmuje się na czas spożywania posiłków oraz mycia zębów, dzięki czemu łatwiej utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej. Zarówno w przypadku wywodzącej się z USA metody Invisalign®, jak i Clear Aligner niemieckiej marki Dr Smile, wstępem do wykonania nakładek jest wykonywanie komputerowego skanu całej szczęki. Pacjent otrzymuje informację o ilości nakładek, jakich będzie używał i wymieniał w trakcie leczenia. Tu pojawia się także kolejna zaleta leczenia metodą nakładkową – z góry ustalona cena. Tu jednak cechy wspólne leczenia ortodontycznego między Dr Smile a Invisalign® się kończą. W przypadku metody Invisalign® mamy podział na pakiety, w zależności od stopnia wady. Najtańszy pakiet wynosi do 7 500 zł, pakiet Lite kosztuje 15 500 zł, a Full 17 500 zł z nielimitowaną liczbą nakładek, natomiast w Dr Smile całkowite leczenie zawsze kosztuje tyle samo, czyli około 11.000 zł.

Dlaczego warto wybrać metodę Invisalign®?

Sztuczna inteligencja jest powszechnie stosowana w różnych dziedzinach gospodarki i automatyzacja pewnych procesów już nikogo nie dziwi. Invisalign® również z niej korzysta przy planowaniu leczenia. Są jednak obszary, w których kontakt z drugim człowiekiem, a w tym przypadku – lekarzem, jest niezastąpiony. Owszem, dzięki odpowiednio opracowanej metodzie, w przypadku Invisalign® wizyty są ograniczone do niezbędnego minimum i jest ich mniej niż w przypadku leczenia tradycyjnym aparatem, jednak zawsze ten kontakt jest. W przypadku Dr Smile – oprócz pierwszej wizyty, na której wykonywany jest skan uzębienia, cały proces leczenia odbywa się zdalnie – przy pomocy aplikacji, której pacjent wysyła zdjęcia.

Biorąc pod uwagę liczbę pacjentów, która skorzystała z obu metod, a w przypadku Dr Smile wynosi ona kilkanaście tysięcy osób (dla porównania – z Invisalign® około 12 milionów ludzi na całym świecie), istnieje ryzyko, że sztuczna inteligencja mogła nie wyedukować się dostatecznie dobrze, by we wszystkich przypadkach rozwiązania były w 100% celne. Dodatkowo, kontrola stanu leczenia tylko na podstawie fotografii, gdzie ich jakość leży wyłącznie po stronie pacjenta, może być niewystarczająca.

Kolejną przewagą metody Invisalign® jest oddziaływanie nakładek na wszystkie zęby. Kwestia, która wydaje się oczywista w leczeniu wad zgryzu, w przypadku dr Smile wygląda zupełnie inaczej, bowiem obejmuje tylko część zębów, a dokładniej – od 5 do 5. Zamyka to pole na skuteczne leczenie w wielu przypadkach. Podczas całego procesu, nakładki działają odpowiednią siłą na zęby tak, że te, w ściśle określony sposób, przesuwają się. Zęby także oddziałują na siebie nawzajem. Aby uniknąć stłoczenia, a w niektórych przypadkach zmniejszyć odstępy, przesunięciu muszą ulec wszystkie zęby. Trzonowce odgrywają też dużą rolę w całym kształcie szczęki, a dokładnie jej szerokości. Jeśli ta jest za mała, bądź zbyt duża, aparat musi objąć całą szczękę.

To, co zostało opisane powyżej, to pewne fakty, natomiast każdy pacjent ma oczywiście prawo do swojego subiektywnego zdania i oceny. Warto jednak przed podjęciem leczenia ortodontycznego, powierzenia swojego zdrowia i pieniędzy być w pełni świadomym na czym ono polega. Mimo zaawansowanej technologii, bezpośredni kontakt z lekarzem nadal jest kluczowy, aby precyzyjnie kontrolować tok leczenia i nadawać mu odpowiedni tor.

Kontakt z lekarzem podczas wizyt kontrolnych i nadzór nad całym leczeniem jest kluczowy. Najważniejszy w całym procesie leczenia jest plan leczenia. Zanim dla pacjenta są zamawiane nakładki i zanim pacjent zaczyna nosić nakładki Invisalign® lekarz planuje szczegółowe planowanie leczenia. Powstaje tzw. “clin check” na podstawie którego są potem produkowane nakładki. Lekarz ma bezpośredni wpływ na powstawanie planu leczenia i czasem zanim zostanie zatwierdzony ulega on wielu modyfikacjom. W przypadku dr Smile lekarz nie ma tego wpływu i pacjent zdaje się zupełnie na tzw. “sztuczną inteligencję”.

Kolejnym znacznym rozróżnieniem obu systemów jest obecność zaczepów czyli tzw. Attachementów. System Invisalign® stosuje tzw. attachementy, system dr Smile ich nie stosuje. Podczas leczenia systemem Invisalign® każdy pacjent będzie miał zakładane podczas oddania nakładek tzw. zaczepy – są to małe wypustki na zębach, które pozostają na cały okres leczenia. Zaczepy, które są indywidualnie zaprojektowane dla pacjenta precyzują ruchy i utrzymują nakładki na zębach. W przypadku dr Smile nie ma zaczepów i nie są one stosowane podczas leczenia.

legale steroide für Bodybuilder und Sportler

YouTube
YouTube
Instagram