Przewagą leczenia ortodontycznego metodą Invisalign® jest to, że podczas prowadzenia terapii można zachowawczo leczyć zęby. Wykonywanie plomby, usuwanie kamienia, leczenie zębów kanałowo – te wszystkie zabiegi w trakcie leczenia ortodontycznego nakładkami Invisalign® są możliwe.

Niezależnie od tego, należy pamiętać, że nadrzędną zasadą rozpoczęcia leczenia ortodontycznego, niezależnie od wyboru metody, jest to, aby wszystkie zęby były zdrowe.

Istotnym jest, aby do leczenia ortodontycznego, niezależnie od wybranej metody, przystępować zawsze po przeglądzie zębów u dentysty. Nasze zęby muszą być zdrowe i w pełni wyleczone, bez próchnicy i ubytków. Kamień nazębny również musi zostać usunięty. Przed leczeniem ortodontycznym natomiast nie trzeba wykonywać wybielania i piaskowania zębów. Te zabiegi warto jednak pozostawić sobie na czas po zakończeniu leczenia.

Pomimo powszechnej opinii, przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego nie jest konieczne usuwanie ósemek. Decyzja o wyrwaniu tzw. zębów mądrości należy do lekarza ortodonty. W niektórych przypadkach usuwanie ósemek jest wskazane. Zależy to od wady ortodontycznej takiej, jak tyłozgryz czy przodozgryz. Jeżeli takiej wady zgryzowej nie ma, to nie należy usuwać zębów ósmych. 

W celu wyeliminowania wszelkich wątpliwości przed każdym leczeniem ortodontycznym zaleca się wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Na zdjęciu ocenia się stan korzeni zębowych, zmiany okołowierzchołkowe przy korzeniach zębów, stan wypełnienia ubytków o raz korzeni zębowych, jeżeli zęby były leczone endodontycznie. Jeśli wszystko jest w porządku i pacjent ma zdrowe zęby, możemy przystępować do leczenia Invisalign®. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości ważnym jest, aby pacjent skonsultował stan uzębienia i jamy ustnej u lekarza zachowawczego lub endodonty.

W trakcie leczenia Invisalign®, gdy pojawi się próchnica i konieczne będzie leczenie zębów, nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Pacjent, który ma nakładki na zębach, może je zdjąć w trakcie leczenia. Trzeba jednak zabrać je ze sobą na wizytę tak, aby lekarz leczący zęba i wykonujący wypełnienie, mógł dopasować plombę do kształtu zęba i nakładki.

Należy pamiętać, że bardzo dobra higiena podczas leczenia Invisalign® pozwala pacjentom uniknąć odkładania się kamienia nazębnego oraz tworzenia się próchnicy. Przy każdym posiłku pacjent zdejmuje nakładki, spożywa posiłek, a następnie myje zęby, myje nakładki i dopiero ponownie je zakłada. Pozwala to na doskonałą higienę jamy ustnej.

Po zakończeniu leczenia Invisalign®, w przeciwieństwie do tradycyjnego leczenia drutami i zamkami, nie tworzą się ubytki między zębami. Poprzez noszenie drutu na zębach pacjent ma utrudniony dostęp do przestrzeni międzyzębowych i właśnie w tych miejscach tworzą się ubytki i próchnica. Bardzo często zdarza się tak, że pacjent po zakończonym leczeniu drutami i zamkami musi leczyć wiele ubytków, które wymagają wypełnienia.

YouTube
YouTube
Instagram