Higiena jamy ustnej podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego jest utrudniona przez zamki oraz drut, które blokują dojście do przestrzeni międzyzębowych. Z tego powodu tak ważną kwestią jest dokładne wyleczenie i wyczyszczenie (skaling, piaskowanie) zębów przed założeniem aparatu. Należy mieć świadomość tego, że przez około 2 lata, przez 24h/ dobę na zębach będzie aparat. Muszą być mocne i zdrowe, a więc dobrze przygotowane na ten – dość długi jakby nie było, czas.

Jakie szczotki do zębów i środki higieniczne stosować przy noszeniu tradycyjnego aparatu stałego?

Jako, że samo szczotkowanie zębów nie wystarczy, z pomocą przychodzą płyny dentystyczne oraz specjalne szczoteczki-czyściki do przestrzeni międzyzębowych. Skutecznie pomagają w walce z przebarwieniami i kamieniem nazębnym. Płukanki usuwają osad nazębny i bakterie, a szczotki o kształcie spirali zanieczyszczenia z pomiędzy zębów. Ponadto umożliwiają dokładniejsze czyszczenie trudno dostępnych miejsc, takich jak okolice zamków czy zębów trzonowych.

Podczas leczenia ortodontycznego warto sięgać po pasty do zębów o wzmocnionym działaniu przeciwpróchniczym, które pozwolą lepiej zabezpieczyć zęby przed działaniem płytki bakteryjnej.

Szczoteczka do zębów używana w trakcie noszenia aparatu stałego powinna być wyposażona w krótsze i dłuższe włosie. Dzięki temu ma możliwość dotarcia zarówno do powierzchni zębów, jak i przestrzeni dookoła zamków.

Innym, wartym polecenia rozwiązaniem jest irygator, który pomoże dokładnie usunąć zanieczyszczenia zarówno z samych zębów, jak i aparatu.

Czy można utrzymać wysoki poziom higieny jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Tak, jest to możliwe przy stosowaniu nakładek ortodontycznych. Nakładki Invisalign to komfortowa alternatywa tradycyjnego aparatu. Osiągając porównywalną skuteczność, taki rodzaj leczenia umożliwia zdejmowanie nakładek w dowolnym czasie. Oczywiście, dla osiągnięcia zamierzonych rezultatów należy je nosić minimum 20 godzin na dobę, jednak z założenia – podczas jedzenia, picia gorących napojów oraz czyszczenia zębów – aparat musi zostać zdjęty. Dzięki temu higiena jamy ustnej nie stanowi żadnego problemu. Brak drutów i zamków umożliwia tradycyjne szczotkowanie, jak zawsze. Warto jednak wziąć po uwagę fakt, iż przez większość czasu zęby są “zaizolowane” przez tworzywo nakładek, tym samym utrudniając kontakt z językiem, który może wyczuć pewne zanieczyszczenia. Warto więc i w tym przypadku przyłożyć dużą wagę do jakości czyszczenia zębów. Dokładne szczotkowanie zębów powinno być normą niezależnie od noszenia aparatu, jednak warto mieć takie aspekty na uwadze.

Niezależnie od rodzaju aparatu ortodontycznego pamiętajmy o regularnej higienie jamy ustnej i czyszczeniu zębów możliwie po każdym posiłku. Prawidłowe mycie zębów, używanie odpowiednio dobranych środków higienicznych i stosowanie się do zaleceń lekarza pomoże zachować zdrowie oraz piękny uśmiech na długi czas.

YouTube
YouTube
Instagram