Odkąd pojawiły się innowacyjne metody leczenia ortodontycznego, powszechnie znane jako mniej inwazyjne i komfortowe, pacjenci stanęli przed dylematem. Co wybrać? Tradycyjny, metalowy aparat ortodontyczny czy przezroczyste nakładki? Jaki rodzaj leczenia ortodontycznego okaże się bardziej skuteczny? W tym artykule porównamy leczenie ortodontyczne tradycyjnym aparatem z metodą Invisalign®.

“Komfortowe leczenie ortodontyczne” to jeszcze kilka lat temu był oksymoron i każdy, kto się jego podejmował musiał nastawić się na około 2 lata dość poważnych zmian w swoim życiu. Jakich dokładnie? Metalowy aparat ortodontyczny to nie koniec świata, jednak zazwyczaj pierwsze tygodnie jego noszenia są dość uciążliwe dla pacjentów. Dolegliwości bólowe związane oddziaływaniem zamków na zęby, podrażnieniem tkanek miękkich, trudności z jedzeniem, gryzieniem, zaleganiem resztek pokarmu, z mową oraz higieną jamy ustnej to klasyczne problemy, z jakimi zmagają się pacjenci podczas tradycyjnego leczenia ortodontycznego. Codzienne czynności, które do tej pory wydawały się być tak prozaiczne, że nikt nad nimi się nie zastanawiał, nagle stały się trudne do wykonania. Na całe szczęście, organizm przyzwyczaja się do zmian, a człowiek, wsłuchując w jego potrzeby potrafi dostosować swoje życie do nowej rzeczywistości. Zmiana diety na bardziej płynną, stosowanie specjalnych szczoteczek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, stosowanie wosków na zamki, to sposoby na to, jak przetrwać czas z metalowym aparatem na zębach.

Wraz z pojawieniem się przezroczystych nakładek amerykańskiej firmy Align Technology i wejściem ich na polski rynek okazało się, że leczenie ortodontyczne może mieć zgoła odmienne oblicze. Niewidoczny aparat, który można zdejmować podczas jedzenia, czyszczenia zębów, uprawiania sportu czy podczas gry na trąbce, zrewolucjonizował świat ortodoncji. Nie tylko dlatego, że leczenie metodą Invisalign® jest bardziej “przyjazne” pacjentowi, lecz także ze względu na jego wysoką skuteczność i bardziej bezpieczne, mniej inwazyjne działanie. Dzięki tym cechom leczenie ortodontyczne stało się dostępne dla większej rzeszy pacjentów, także tych z recesjami dziąseł. Jak to możliwe? O ile tradycyjny aparat działa na zęby siłą nacisku przyklejonych do nich zamków, o tyle nakładki Invisalign® oddziałują na szczęki całą swoją powierzchnią. Dzięki temu siła, jaką wywierają nakładki w celu uzyskania efektu terapeutycznego, może być zmniejszona. Z uwagi na możliwość osłabienia się korzeni i dziąseł ważne jest dokładne sprawdzenie ich stanu przed rozpoczęciem leczenia. Zdarza się, że zmiany w ich obrębie są przeciwwskazaniem do leczenia tradycyjnym, metalowym aparatem. Pacjentom z takimi dolegliwościami można zaproponować wcześniejsze leczenie periodontologiczne bądź bezpośrednio – leczenie nakładkami Invisalign®. Także próchnica, gromadzenie się bakteryjnej płytki nazębnej i kamienia zębowego to problemy, na jakie narażone są zęby zwłaszcza podczas noszenia aparatu. Sprzyja temu utrudniona higiena jamy ustnej, która jest bardzo ważna, zwłaszcza podczas leczenia ortodontycznego. Nakładki Invisalign® można zdjąć, aby dokładnie wyszczotkować zęby i wyczyścić je przy pomocy nici dentystycznej. W przypadku aparatu stałego, alternatywą do nici są specjalne szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i irygatory. Podczas leczenia ortodontycznego należy szczególnie dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej i bez względu na jego metodę – myć zęby po każdym posiłku. Żaden aparat sam w sobie nie uchroni zębów i dziąseł przed chorobami, więc trzeba samodzielnie zadbać o ich czystość.

Nakładki Invisalign®, wykonane ze specjalnego, przezroczystego tworzywa termoplastycznego SmartTrack są praktycznie niewidoczne dla innych osób i to miła odmiana wobec tradycyjnego aparatu, którego nie da się ukryć. Oczywiście, leczenie ortodontyczne nie jest w żadnym stopniu powodem do wstydu! Wręcz przeciwnie, minęły już czasy, gdy osoby “z drutami” na zębach były wytykane palcami  w szkołach, a na ulicy spoglądało się na nich z politowaniem. Dziś doceniamy dbałość o zdrowie i takie osoby stawiamy jako wzór. Okazało się jednak, że skuteczny aparat ortodontyczny może być również bardzo dyskretny. Dla niektórych osób to ważne, zwłaszcza, gdy w życiu zawodowym pełnią reprezentacyjne funkcje i muszą dbać o swój wizerunek. Takie rozwiązanie pozwoliło przełamać się wszystkim tym, którzy obawiali się widocznych zmian w swoim wyglądzie i stylu życia. Dzięki tym cechom także wielu nastolatków zdecydowało się na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego. Dla młodych ludzi wizerunek ma często duże znaczenie. Bardziej niż dorośli obawiają się ostracyzmu i braku akceptacji ze strony swoich rówieśników. Przezroczyste nakładki w ich przypadku sprawdziły się znakomicie! Niektórzy rodzice mogą mieć wątpliwości, czy ich pociechy będą sumiennie nosić nakładki przez zalecane 20-22 h/ dobę. Także i tu pojawiło się rozwiązanie, dobre również do samokontroli. Z pomocą przychodzą niebieskie, małe punkty na aparacie, które pozwalają kontrolować czas jego noszenia.

Pacjenci zastanawiają się, jak to możliwe, że metoda Invisalign® leczy nawet cięższe wady zgryzu. Widząc przezroczyste nakładki niektórzy mogą mieć wątpliwość, czy ich skuteczność sprawdzi się nie tylko w przypadku estetycznych problemów, takich jak nierówne zęby. Otóż, oprócz przezroczystych nakładek stosowane są także attachmenty, czyli specjalne wypustki, jakie są naklejane na zęby. Zaczepy SmartForce™ to alternatywa dla zamków w tradycyjnym aparacie, które oddziałują na zęby odpowiednimi siłami. Są jednak niewidoczne i bardzo dyskretne. Pod nakładkami nie czuć ich i nie widać. Te małe detale są niekiedy niezbędne do uzyskania określonego, z góry założonego efektu. Attachmenty mogą być zakładane pojedynczo lub po kilka po kilka na jednym zębie, w zależności od potrzeb. Dzięki nim możliwe jest oddziaływanie na każdy ząb inną, z góry obliczoną siłą.

Różnice między leczeniem aparatem metalowym a nakładkami Invisalign® można dostrzec już na etapie pierwszy wizyt. Używanie skanera wewnątrzustnego iTERO 3D zamiast tradycyjnych wycisków z masy, a także komputerowy program leczenia „Clin check” polegają na wprowadzeniu cyfrowych innowacji, które sprawiają, że całe leczenie jest bardziej przewidywalne. Mało tego, program tworzy wizualizację, dzięki której pacjent może jeszcze przed założeniem pierwszych nakładek zobaczyć, jak będą wyglądały jego zęby w trakcie i po zakończonym leczeniu.

Nowoczesne technologie pozwalają także zmniejszyć liczbę wizyt kontrolnych, które – jak wiadomo, dość mocno ograniczają swobodę, np. w podróżowaniu. Te, podczas leczenia Invisalign® odbywają się rzadziej, bo co 6-8 tygodni i mogą być uzupełniane o kontakt z lekarzem przy pomocy aplikacji na telefon. Z tego powodu wielu mobilnych pacjentów, podróżników, przebywających w częstych rozjazdach służbowych, wybrało Invisalign®. Dodatkowo, dzięki specjalnie opracowanej metodzie, leczenie ortodontyczne przy pomocy nakładek umożliwia skrócenie jego czasu nawet o połowę! To oczywiście zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i wielkość wady zgryzu czy wiek pacjenta, jednak średnio trwa ono 12-18 miesięcy, z czego po około 6 widać już efekty.

Przezroczyste i estetyczne nakładki wykonane z opatentowanego tworzywa, specjalne attachmenty, skrócony czas leczenia, rzadsze wizyty kontrolne, możliwość zdejmowania aparatu – ta przyjemność musi sporo kosztować! Tak myśli wielu pacjentów czytając o superlatywach metody Invisalign®. Nic bardziej mylnego. Biorąc pod uwagę wszelkie koszty, jakie pacjent ponosi podczas leczenia tradycyjnym aparatem, czyli wizyty kontrolne, koszt założenia i zdjęcia aparatu, koszty wizyt naprawczych, gdy np. odpadnie zamek, cena aparatu retencyjnego / aparatów retencyjnych, nierzadko przewyższają swoją ceną całkowity koszt leczenia metodą Invisalign®. Warto podkreślić, że ten znany jest pacjentowi już na samym początku, a wiele klinik umożliwia podzielenie go na raty.

 

YouTube
YouTube
Instagram