Rozpoczynając leczenie ortodontyczne warto pamiętać, że dbanie o piękny i równy uśmiech nie kończy się wraz ze zdjęciem aparatu. Niezależnie od tego, czy stosowaliśmy aparat stały, czy ruchomy, w tym również nakładki Invisalign, konieczne jest zastosowanie retencji dla utrzymania uzyskanych efektów. Nasze zęby mają tendencję do przemieszczania się, do powrotu na swoje pierwotne miejsce. Dlatego też, koniecznym jest podjęcie odpowiednich kroków, które wyeliminują ich przesuwanie się lub znacznie opóźnią cały proces.

Czym jest retencja w ortodoncji?

Retencja to etap stabilizowania efektów uzyskanych w czasie leczenia ortodontycznego oraz sposób na eliminację procesu powrotu zębów na miejsce sprzed terapii. Większość wad zgryzu leczonych aparatami ortodontycznymi jest wrodzona lub nabywana w okresie dorastania. W związku z tym wyeliminowanie szkodliwych nawyków oraz ustawienie zębów na właściwym miejscu nie gwarantuje, że wcześniej występujące problemy nie powrócą. W związku z tym tak ważne jest zastosowanie odpowiedniej i skutecznej retencji.

Do retencji ortodontycznej wykorzystywane są aparaty retencyjne (retainery), które należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli pacjent zrezygnuje z tego etapu leczenia, musi liczyć się z częściową lub całkowitą utratą uzyskanych efektów, powrotem do wyglądu zębów sprzed terapii, a także z koniecznością powtórzenia całego leczenia. Aparaty retencyjne są stosowane u wszystkich pacjentów, niezależnie od wieku – u dzieci, młodzieży i dorosłych.

Aparat retencyjny – jakie są rodzaje?

Wyróżnia się kilka typów aparatów retencyjnych, które dzieli się ze względu na materiał wykonania, zasięg obejmowania łuku zębowego oraz sposób noszenia (ruchomy vs stały).

  • stały aparat retencyjny – to specjalny drut przyklejany od wewnętrznej strony zębów. Zapewnia dobry efekt, ponieważ pacjent nie musi pamiętać o jego zakładaniu, nie może zaniedbać procesu retencji. Stały aparat retencyjny w tym względzie jest rozwiązaniem wygodnym, jednak utrudnia codzienną higienę jamy ustnej i mycie zębów. Drut może być zastosowany na całym łuku zębowym lub jego części, która wykazuje największą możliwość przemieszczenia.
  • szyna retencyjna – płytki termoformowalne – to typ ruchomego aparatu retencyjnego. Obejmuje on cały łuk zębowy. Jest transparentny, dzięki czemu jest praktycznie niewidoczny na zębach pacjenta. Szyna retencyjna z czasem zużywa się i jest konieczność wymiany jej na nowy egzemplarz.
  • płytki Havleya – to rodzaj ruchomego aparatu retencyjnego, wykonanego z akrylu. Najczęściej stosowany jest na noc, podczas snu. Ogromną zaletą takich płytek jest możliwość dogryzienia się zębów.
  • nakładki retencyjne – ten typ ruchomego aparatu stosowany jest po zakończeniu leczenia ortodontycznego aparatem Invisalign. Jest to zestaw przezroczystych nakładek na dolny i górny łuk zębowy. Nakładki retencyjne Vivera są o 30% mocniejsze i trwalsze od innych aparatów retencyjnych. Pacjent, w zależności od zaleceń lekarza, nosi je tylko w nocy lub w nocy i kilka godzin w ciągu dnia.

Typ aparatu retencyjnego jest wybierany przez ortodontę, który dobiera najbardziej korzystną metodę biorąc pod uwagę rodzaj leczonej wady zgryzu i wiek pacjenta.

Retencja ortodontyczna – ile trwa?

Leczenie retencyjne rozpoczyna się w momencie osiągnięcia oczekiwanych efektów i zdjęcia aparatu ortodontycznego. Długość tego procesu zależy od wielu czynników i jest określana przez ortodontę. Retencja u dzieci jest krótka, a w niektórych przypadkach w ogóle nie jest stosowana. U pacjentów dorosłych natomiast może trwać przez kilka lat, a nawet całe życie. Rozpoczynając leczenie ortodontyczne warto pamiętać, że noszenie aparatu retencyjnego przez tak długi okres może być niezbędne dla zachowania pięknego i równego uśmiechu. Czas noszenia aparatu retencyjnego określany jest przez lekarza na podstawie badań kontrolnych. W przypadku aparatów ruchomych retencja noszona jest na początku przez całą dobę, a następnie czas ten maleje, jednak zawsze trzeba zakładać aparat na noc. W przypadku Invisalign retencja przezroczystymi nakładkami trwa 5 lat i pozwala na zachowanie uśmiechu po leczeniu ortodontycznym właśnie przez cały ten okres.

Czy aparat retencyjny prostuje zęby?

Aparat retencyjny nie służy do prostowania zębów w takim samym sensie, jak tradycyjne aparaty ortodontyczne. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie zębów w uzyskanej pozycji po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Gdy pacjent kończy leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego, zęby mają tendencję do powrotu do swojego pierwotnego położenia. Aparat retencyjny zapobiega temu „cofaniu się” i pomaga utrzymać zęby w właściwej pozycji, aż kości i tkanki wokół zębów dostosują się do nowej struktury zgryzu.

Czy aparat retencyjny jest konieczny?

Po zakończeniu leczenia ortodontycznego, aparat retencyjny jest zdecydowanie zalecany i w wielu przypadkach konieczny. Jeśli pacjent nie nosi aparatu retencyjnego po zakończeniu leczenia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zęby wrócą do swojego pierwotnego, niewłaściwego położenia, co anuluje cały wysiłek i inwestycję włożoną w leczenie ortodontyczne. Stosowanie aparatu retencyjnego jest więc kluczowe dla utrzymania trwałych i satysfakcjonujących wyników leczenia.

Jak dbać o aparat retencyjny?

Odpowiedź na to pytanie jest zależna o typu zastosowanego aparatu. W przypadku aparatu stałego higiena wygląda podobnie, jak przy stałym aparacie ortodontycznym. Konieczne jest częste mycie zębów, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, między drutem a zębami oraz samego drutu. Bardzo istotne jest usuwanie resztek pokarmu, aby nie powodowały one chorób zębów. Aparaty ruchome są łatwiejsze w obsłudze, ponieważ pacjent może je zdjąć w dowolnej chwili i wyczyścić zgodnie z zaleceniami producenta. Do mycia ruchomych aparatów najczęściej wykorzystuje się szczoteczkę do zębów i wodę, można również stosować tabletki do czyszczenia protez. Przy retencji ruchomej codzienna higiena jamy ustnej jest tak samo prosta, jak przed założeniem aparatu ortodontycznego.

legale steroide für Bodybuilder und Sportler

YouTube
YouTube
Instagram