Pacjenci rozpoczynający leczenie ortodontyczne zadają lekarzom jedno z najważniejszych dla nich pytań: jak długo będzie trwało leczenie ortodontyczne? Takie zainteresowanie wynika z kilku kwestii. Przede wszystkim, osoby te są ciekawe efektów końcowych i chciałyby się nimi cieszyć najszybciej, jak to będzie możliwe. Inną kwestią jest to, że często przeprowadza się taką terapię przed jakąś ważną okazją, na przykład przed ślubem. W związku z tym istotnym jest czy uda się zakończyć leczenie przed tym wielkim dniem. Jeszcze inne osoby obawiają się, że terapia może być dla nich nieco męcząca i chcą wiedzieć jak długo potrwa. Ile zatem trwa leczenie ortodontyczne i w jakich sytuacjach może się wydłużać?

Długość leczenia ortodontycznego – od czego zależy?

To, ile będzie trwało leczenie ortodontyczne, zależy od kilku kwestii. Pierwszą z nich jest rodzaj i stopień zaawansowania wady zgryzu. Te najmniej skomplikowane wady zębowe, realizowane głównie pod kątem estetycznym, można wyleczyć już w kilka miesięcy. Te trudne zaś, takie jak stłoczenia zębów, przodozgryz, czy zgryz krzyżowy, to kwestia kilkunastu miesięcy, a nawet kilku lat.

Innym czynnikiem wpływającym na długość leczenia ortodontycznego jest wiek pacjenta. Terapia ortodontyczna u dzieci trwa zazwyczaj krócej niż u osób dorosłych, ponieważ ich zęby znacznie szybciej poddają się uciskowi wywoływanemu przez aparat. U dorosłego pacjenta proces wzrostu struktur kostnych jest zakończony, a tym samym aparat musi wywierać większą siłę na zęby, aby wywołać ich przesunięcie. Warto również pamiętać, że po głównym etapie leczenia ortodontycznego rozpoczyna się proces stabilizacji efektów, co wiąże się z noszeniem aparatu retencyjnego nawet przez kilka lat.

Typ aparatu ortodontycznego również ma ogromny wpływ na długość trwania leczenia ortodontycznego. Terapia z wykorzystaniem stałego aparatu metalowego, składającego się z zamków i drutów trwa nie krócej niż 12 miesięcy, a przy skomplikowanych przypadkach może toczyć się nawet do 3 lat. Inaczej kwestia ta wygląda w przypadku najbardziej innowacyjnej metody leczenia, czyli tej z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego Invisalign. Invisalign to system przezroczystych nakładek na zęby, których zadaniem jest stopniowe przesuwanie zębów, co w rezultacie daje pacjentowi nowy, piękny oraz równy uśmiech. Pakiet Invisalign Express oferowany przez klinikę Proste Zęby Warszawa, to leczenie niewielkich wad zębowych z wykorzystaniem serii 7 nakładek. To oznacza, że taka terapia może trwać nawet tylko 7 tygodni!

Leczenie ortodontyczne to konieczność odbywania regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie ortodontycznym, co może dodatkowo wydłużać leczenie ze względu na dostępność terminów. Stały aparat ortodontyczny może być regulowany i dokręcany wyłącznie przed specjalistę. Nie wolno tego robić samodzielnie w domu. Tym samym, konieczność oczekiwania na wolny termin u ortodonty dodatkowo wpływa na wydłużenie czasu noszenia aparatu. Inaczej jest jednak w przypadku leczenia nakładkami Invisalign. Pacjent otrzymuje od ortodonty zestaw nakładek na kolejne kilka tygodni (lub miesięcy), które sam wymienia na nowe co 7-14 dni, w zależności od zaleceń lekarza. Tym samym, nie ma konieczności odwiedzania gabinetu ortodontycznego co kilka tygodni i oczekiwania na wolny termin. Pacjent samodzielnie dba o zmianę nakładek.

Dlaczego leczenie ortodontyczne może się wydłużać?

Czasami zdarza się tak, że leczenie i jego czas trwania nie idzie zgodnie z założonym planem. Jednym z powodów mogą być wcześniej wspomniane wizyty kontrolne, brak wolnych terminów i konieczność oczekiwania na możliwość odbycia wizyty. Inną sprawą jest też to, że niektórzy pacjenci nie pilnują harmonogramu zaplanowanych wizyt i nie stawiają się na nich w terminie. Tym samym, aparat nie zostaje dokręcony w odpowiedni sposób, a proces leczenia zostaje zahamowany do momentu pojawienia się pacjenta w gabinecie ortodontycznym. Wizyty kontrolne przy metalowym aparacie ortodontycznym odbywają się co 6-8 tygodni. Problem ten nie pojawia się natomiast przy leczeniu nakładkami Invisalign.

Inną kwestią jest brak dbałości o aparat ortodontyczny. Po naklejeniu aparatu metalowego trzeba zmienić niektóre nawyki i wyeliminować z diety wskazane przez specjalistę produkty. Jedzenie pokarmów twardych i klejących może doprowadzić do awarii aparatu oraz odklejenia zamków ortodontycznych. Przy ich ponownym naklejeniu konieczne jest zastosowanie delikatniejszego drutu, co tym samym skutkuje wydłużeniem czasu leczenia. Nierzadko pacjenci nie zauważają, że z ich aparatem dzieje się coś złego i taka sytuacja zostaje zaobserwowana dopiero przez lekarza podczas wizyty. Nienaprawione awarie aparatu mogą zastopować proces leczenia, a nawet skierować terapię w nieodpowiednim kierunku. Leczenie Invisalign eliminuje również ten problem. Przezroczyste nakładki na zęby są praktycznie bezawaryjne. Pacjent zdejmuje je do spożywania napojów i pokarmów, przez co nie musi rezygnować z ulubionych produktów. Invisalign to również łatwiejsza higiena jamy ustnej.

To, co może wydłużyć terapię w przypadku leczenia ortodontycznego Invisalign, to niestosowanie się przez pacjenta do zaleceń specjalisty. Aparat Invisalign należy nosić przez cały okres leczenia min. 22h na dobę. Oznacza to, że nakładki zdejmuje się do jedzenia, picia (wszystkich napojów poza wodą) oraz do mycia zębów. Nakładki należy wymieniać na nowe zgodnie z zaleceniami ortodonty i planem leczenia, zazwyczaj co 7 – 10 dni. Jeśli pacjent nie będzie stosować się do tych zasad, tj. będzie nosił aparat krócej niż 22h dziennie, a także wymieniał nakładki rzadziej, to tym samym musi być świadomy tego, że jego leczenie się wydłuży. Jeśli chcemy, aby leczenie ortodontyczne Invisalign przebiegało zgodnie z planem, należy stosować się do zaleceń lekarza, regularnie konsultować efekty terapii, a także niezwłocznie zgłaszać wszelkie awarie i występowanie działań niepożądanych.

legale steroide für Bodybuilder und Sportler

YouTube
YouTube
Instagram