Do leczenia nakładkami Invisalign mogą być zakwalifikowani nie tylko pacjenci ortodontyczni, ale również ci skierowani przez lekarzy zajmujących się protetyką stomatologiczną. Wszelkie braki zębowe, powstałe w wyniku chorób czy wypadków, muszą być bezwzględnie uzupełnione, aby nie narażać pacjenta na negatywne konsekwencje bezzębia. 

Nierzadko przeprowadzenie leczenia protetycznego z wykorzystaniem implantów, koron, czy mostów, nie jest możliwe ze względu na niekorzystne ustawienie sąsiednich zębów. Zęby stłoczone, za bardzo oddalone od siebie lub wychylające się w nieodpowiednie kierunki mogą skutecznie zablokować możliwość przeprowadzenia zabiegów protetycznych. Do tego mogą dochodzić bardziej skomplikowane wady zgryzu. W związku z tym, konieczne jest przeprowadzenie leczenie przedprotetycznego z wykorzystaniem aparatów ortodontycznych.

Braki w uzębieniu – dlaczego trzeba je uzupełniać?

Wszelkie braki w uzębieniu, nawet gdy dotyczą one pojedynczego zęba, mają wpływ na gryzienie i żucie pokarmów. Proces ten jest utrudniony, nacisk na zęby nierównomierny, co dalej niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Taki źle przeżuty pokarm trafia dalej do przewodu pokarmowego i sprawia, że proces trawienia jest utrudniony. Może to powodować występowanie problemów gastrycznych, wzdęć, czy niedoborów witamin. Gorszy proces trawienia sprawi, że będziemy tyć i przybierać na wadze.

Braki w uzębieniu to również spory problem estetyczny. Może się wydawać, że jeśli nie brakuje zębów z przodu łuku, to nikt braków nie zauważy. Nic bardziej mylnego. Braki w uzębieniu w tylnej części łuku widoczne są podczas mówienia, śmiania się, a także nierzadko uśmiechania. Brak więcej niż jednego zęba zmienia mimikę i ekspresję twarzy, a także sposób mówienia.

Brakujące zęby mogą przyczynić się do powstania efektu Godona. Efekt ten oznacza, że zęby sąsiadujące z miejscem po brakującym zębie, uchylają się do tej luki. Ponieważ nie mają się o co oprzeć, przesuwają się. Ząb przeciwstawny do brakującego wysuwa się, gdyż nie ma już podparcia. W ten sposób powstają wady zgryzu, których usunięcie jest konieczne przed przeprowadzeniem leczenia protetycznego.

Leczenie przedprotetyczne

Leczenie przedprotetyczne będzie się różniło u każdego pacjenta, w zależności od ilości brakujących zębów, zaawansowania wady i czasu, jaki minął od pojawienia się braków. Terapia będzie różnić się czasem trwania oraz stosowanymi aparatami ortodontycznymi.

Pacjenci, którzy podjęli walkę ze swoim uzębieniem, są świadomi wad zgryzu, braków zębowych i leczenia, jakie trzeba przeprowadzić, często nie są zaskoczeni ko niecznością założenia zamków i drutów, podjęcia terapii trwającej często nie krócej niż dwa lata. Inaczej jest w przypadku osób, które nie były świadome posiadanych wad zgryzu lub tych, którym zależy na szybkim uzupełnieniu braków zębowych.

Tym pacjentom, którzy nie chcą czekać 1-2 lata na założenie implantów, koron, czy mostów, na ratunek idzie leczenie aparatami nakładkowymi, takimi jak aparat Invisalign. Dzięki tej nowoczesnej i innowacyjnej metodzie, łuki zębowe mogą zostać przygotowane do leczenia protetycznego już w kilka miesięcy.

Aparat Invisalign ma wiele zalet. Przede wszystkim, jego noszenie nie wpływa na wygląd pacjenta i estetykę, ponieważ jest przezroczysty. Wiele osób nawet nie zorientuje się, że pacjent ma na zębach aparat ortodontyczny. Nakładki nosi się przez minimum 22h dziennie. Można je zdejmować do jedzenia i picia (poza wodą), co nie tylko ułatwia spożywanie pokarmów, ale również pozwala na wygodne dbanie o higienę jamy ustnej. Niewątpliwie zaletą jest czas, ale też koszt całej terapii. Zarówno cena, jak i czas trwania leczenia są znacznie krótsze niż w przypadku aparatów ortodontycznych składających się z drutów i zamków. 

Leczenie przedprotetyczne realizowane jest w porozumieniu protetyka i ortodonty, którzy razem planują terapię przynoszącą najlepsze efekty. Po przeprowadzeniu leczenia ortodontycznego i protetycznego, po uzupełnieniu braków zębowych, konieczne jest stosowanie retencji, która pozwoli na ustabilizowanie efektów oraz utrzymanie ich przez długi czas.

legale steroide für Bodybuilder und Sportler

YouTube
YouTube
Instagram