Rzadko kto jest w stanie pochwalić się pięknym, równym uśmiechem, który nie wymaga interwencji lekarza ortodonty. Właściwie każdy z nas ma mniejsze lub większe wady zgryzu, które wymagają poprawy ze względów estetycznych lub medycznych. Dzięki rozwojowi ortodoncji mamy obecnie do wyboru kilka różnych aparatów ortodontycznych. Jak jednak wybrać ten najlepszy?

Czym jest aparat lingwalny?

Aparat lingwalny inaczej nazywany jest aparatem językowym. Zakłada się go na językową powierzchnię zębów, czyli po wewnętrznej stro nie. Dzięki takiemu zabiegowi aparat jest całkowicie niewidoczny.

Tak, jak w przypadku standardowych stałych aparatów ortodontycznych, mamy do czynienia z metalowymi zamkami połączonych łukiem. Jednak aparat lingwalny zostaje zamontowany po wewnętrznej stronie zębów. W większości przypadków do leczenia nie stosuje się ligatur, czyli gumowych okręgów, co znacznie przyspiesza czas leczenia.

Aparaty lingwalne są przygotowywane indywidualnie dla każdego pacjenta, co powoduje, że kilka tygodni trzeba na nie poczekać. Jednak dzięki takiemu rozwiązaniu leczenie jest bardziej efektywne i komfortowe. Aparaty są dostosowywane do potrzeb i wad zgryzu danego pacjenta.

Za pomocą aparatów lingwalnych można leczyć zarówno drobne wady zgryzu, jak i te bardziej skomplikowane, a nawet wady kości szczęki.

Zalety aparatu lingwalnego

Zaletą tego typu aparatu ortodontycznego jest estetyka. Aparat jest całkowicie niewidoczny, więc pacjenci nie muszą się obawiać, że wpłynie on na ich codzienny wygląd. Z takiej terapii mogą skorzystać osoby w każdym wieku, zarówno młodzież, jak i dorośli. Dodatkowo, leczenie aparatem lingwalnym trwa krócej niż w przypadku standardowych aparatów stałych.

Wady aparatu lingwalnego

Niestety aparat lingwalny rani język. U większości pacjentów powoduje to duży dyskomfort, metolowe zamki założone od strony języka ranią go, powodują zaczerwieniania i ból.  

Użytkowanie aparatu lingwalnego

Podczas noszenia aparatu lingwalnego, a szczególnie na początku leczenia, mogą pojawić się pewnie dolegliwości.

W związku z tym, że zamki znajdują się po językowej stronie zębów, aparat może utrudniać mowę. Pacjenci mogą zauważyć seplenienie lub wydawanie tzw. świszczących dźwięków. Pomimo tego, że często nie zdajemy sobie z tego sprawy, podczas wymawiania niektórych dźwięków język dotyka do wewnętrznej strony zębów. Podczas leczenia napotyka na aparat i potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowych warunków. Aby przyspieszyć czas tej adaptacji, można wykonywać specjalne ćwiczenia.

Kolejną dolegliwością, z jaką możemy się spotkać, jest podrażnienie języka. Nie jest on przyzwyczajony do zamków i łuków, które nagle pojawiają się w jamie ustnej. Język opiera się i ociera o aparat, co może powodować zaczerwienienie oraz bolesność.

Po rozpoczęciu leczenia aparatem lingwalnym może pojawić się dyskomfort podczas spożywania posiłków. Niektóre produkty żywnościowe mogą wchodzić w zamki lub szczeliny aparatu. Wymaga to natychmiastowego wyczyszczenia aparatu. W skrajnych przypadkach twarde jedzenie może uszkodzić elementy aparatu.

Podczas noszenia każdego aparatu ortodontycznego niezwykle istotna jest higiena, zarówno jamy ustnej, jak i samego aparatu. W przypadku aparatów lingwalnych dostęp do zamków umieszczonych po wewnętrznej stronie zębów jest utrudniony. Tym samym czyszczenie aparatu jest trudniejsze niż w przypadku standardowych aparatów stałych. Do mycia zębów należy używać odpowiedniej szczotki z małą główką, która ułatwi dotarcie do aparatu, a także profesjonalnych nici dentystycznych i szczoteczek międzyzębowych.

Alternatywa dla aparatu lingwalnego

Tym pacjentom, którzy nie wyobrażają sobie noszenia aparatu ortodontycznego z zamkami, niezależnie czy są one widoczne, czy nie, współczesna ortodoncja proponuje aparat Invisalign®. Jest to terapia polegająca na noszeniu przez 20-22h dziennie niewidocznych, silikonowych nakładek, które w niezauważalny sposób poprawiają wady zgryzu. W przypadku tego aparatu nie musimy się obawiać o podrażnienia języka, czy seplenienie, a do spożywania posiłków nakładki są zdejmowane.

YouTube
YouTube
Instagram